Soundscape

Zvukové mapy

21. 11. 2019 JAK ZNÍ NAŠE ZAHRADA ANEB ZVUKOVÉ DOBRODRUŽSTVÍ ZA PRAHEM NAŠICH DVEŘÍ

Únor - květen 2019
GPS: 49.0385267N, 16.6117261E

Různé okolnosti mi letos nedovolili, abych mohl nahrávat začátkem jara na vzdálenějších místech od svého domu. Protože je chorus svítání v době předjaří a počátku jara unikátním poslechovým zážitkem, vymyslel jsem si, že budu průběžně zaznamenávat soundscapes (zvukové krajiny) přímo na své zahradě. Zahrada se nachází ihned za domem a je umístěna v relativně klidné čtvrti, nejezdí tu auta a není tu ani žádný hlučný průmysl.

AlsovaDawnChorus1

Začal jsem nahrávat od února a pokračoval až do května. Díky pravidelnosti natáčení a bedlivému poslechu jsem měl možnost všimnout si, jak se zvukové prostředí zahrady v čase mění. Pozorné naslouchání a pozorování mi také poodhalilo biodiverzitu naší zahrady. Napočítal jsem relativně hodně ptačích druhů od sýkorek (koňadra, babka,), přes drozdy, sojky, strakapoudy, špačky, dvě vlhy pestré, rehky, brhlíka, až třeba po dlaska. Vesnické zahrady, kde se hospodaří "normálně" nechemicky se údajně stávají rájem zejména pro ptactvo, které na plochách, kde vládne chemie a je mrtvo, nemůže již klidně žít.     

AlsovaDawnChorus2

Pak jsem si všiml ještě jedné věci. Každým sebemenším zásahem (myslím tím v pozitivním smyslu) ovlivňujeme zvukové krajiny v našich zahradách, v našem prostředí. Můžou to být rozvěšené budky, krmítka, nanošená kopa větví určená k prosychání (s tou jsem se na konci léta těžko loučil), malé vodní jezírko ze staré vany s vodními rostlinami atd. V tomto smyslu jsou prospěšné ale také „zahradní neúpravy“. Například, když vzdáme boj s přírodou o dokonalý anglický trávník a necháme kolem stromů o něco víc vyrůst trávu. To všechno jsou vlastně nástroje, se kterými zvukově komponujeme v krajině. Následně tak pozitivně a přirozeně ovlivňujeme, v jakém zvukovém prostředí budeme žít.  

AlsovaDawnChorus4

A proč to vlastně píšu a vzdávám chválu zvuku? Zvuk je médium, které dokáže stimulovat emoce, je úzce propojen s pamětí. Zvuk dokáže o určitém charakteru prostředí vypovědět někdy mnohem více než obraz nebo fotka. Každé místo na světě má svou unikátní zvukovou stopu, která je zcela nezaměnitelná.

S otevřenými smysli zjistíme, že fascinující přírodní zvuková dobrodružství začínají hned za prahy našich domovů.

Časosběrnou nahrávku (únor-květen 2019) je možné slyšet ve vysoké kvalitě zvukového rozlišení zdeVytvořeno 21.11.2019 12:30:32 | přečteno 1505x | tomas.senkyrik
 
load